Spa to leczenie wodą (hydroterapia, wodolecznictwo, akwaterapia) lub miejsce, w którym takie leczenie się odbywa. Gdy mamy do czynienia z owiewającym nas ciepłym powietrzem, lub gdy zanurzamy się w gorącej kąpieli, w organizmie w ciągu dosłownie paru sekund zachodzi wiele korzystnych dla zdrowia procesów.
Zdrowe bodźce*
Ciało ludzkie wyposażone jest w niemal 25 tys. czujników rejestrujących każde podwyższenie temperatury otoczenia. Receptory temperatury znajdują się tuż pod skórą. Gdy ciepło dociera do naszego ciała, informacja o tym zostaje przekazana przez receptory wgłąb ciała do ośrodka termoregulacji w mózgu. Ten zaś odgórnie nakazuje rozszerzyć się naczyniom krwionośnym skóry i mięśni, zwiększyć dostawę tlenu i substancji odżywczych do komórek oraz wyrzucić z nich toksyny i dwutlenek węgla.
Pozbądź się toksyn*
Zasada jest taka, że im silniejszy bodziec cieplny, tym intensywniejsze są ozdrowieńcze procesy zachodzące w organizmie, wreszcie gdy skóra nagrzeje się do 37 stopni C pojawia się pot. Wraz z nim następuje oczyszczenie organizmu ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.
Pełne odprężenie*
Człowiek nieprzyzwyczajony do gorąca traci tylko 1,5 litra potu na godzinę. U osób regularnie korzystających np. z sauny wytrenowany system termoregulacji reaguje ekspresowo i w ciągu godziny z ciała pozbywa się 4 litrów wody! Wysoka temperatura działa nie tylko na ciało. Pod jej wpływem mózg zaczyna wydzielać neuroprzekaźniki – endorfiny. Pojawia się wtedy uczucie odprężenia i senność, a im wyższa będzie temperatura np. powyżej 38 stopni, następuje ogólne pobudzenie organizmu.
Duże możliwości
Woda transportuje ciepło 250 razy szybciej niż powietrze. Należy pamiętać, że zabiegi mokre – np. okłady, kąpiele czy natryski – powinny mieć temp. do 44 stopni. Zabiegi suche, np. poduszka elektryczna, mogą być cieplejsze czyli w temp. ok. 46 stopni.`W powietrzu pozbawionym pary możemy przebywać przez kilka minut nawet w temperaturze 100 stopni C!